نی نی پرتال
کد خبر: 3733
تعداد بازدید : 552 بازدید
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان, ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۲
تعداد نظرات: ۰ نظر
  

سرویس‌های بهداشتی برای کودکان

حمام کردن از بخش های مهم زندگی همه آدم‌ها است و کودکان نیز از این امر مستثنا نیستند. سرویس بهداشتی و حمام نیز در هر خانه‌ای از محیط های مهم و کلیدی محسوب می‌شود که طراحی دکوراسیون آن نیاز به توجه زیاد دارد. در خانه‌ای که در آن کودک است، دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام […]

دکوراسیون سرویس بهداشتی
حمام کردن از بخش های مهم زندگی همه آدم‌ها است و کودکان نیز از این امر مستثنا نیستند. سرویس بهداشتی و حمام نیز در هر خانه‌ای از محیط های مهم و کلیدی محسوب می‌شود که طراحی دکوراسیون آن نیاز به توجه زیاد دارد. در خانه‌ای که در آن کودک است، دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام باید متناسب با نیازهای کودک باشد و برخی از مواد و تجهیزات در ارتفاعی پایین‌تر و قابل دسترس کودک قرار داده شوند. هم‌چنین نکته مهم دیگر در خصوص دکوراسیون سرویس بهداشتی مناسب برای کودک، ایمنی محیط است که باید به خوبی تامین شود. پس اگر صاحب فرزندی هستید، باید برای دکوراسیون حمام خانه خود مراتب احتیاط را رعایت کنید و اندازه و ارتفاع لوازم و تجهیزات را متناسب با نیاز کودک در نظر بگیرید.
در کشورهای پیشرفته در اغلب خانه‌های نوساز دو سرویس بهداشتی در نظر گرفته می‌شود که یکی از آن‌ها معمولا در اتاق کودک و برای او ساخته می‌شود. ولی در کشور ما کمتر خانواده‌ای هست که چنین بختی را داشته باشد. در سال‌های اخیر داشتن دو سرویس، یکی برای میهمان و یکی برای خانواده مرسوم شده است. پس اگر می‌خواهید برای فرزندانتان سرویسی جدا داشته باشید می‌توانید یکی از این سرویس‌ها را به آن‌ها اختصاص دهید.
اینکه چه مواردی باید در دکوراسیون و چیدمان حمام کودک گذاشته و در نظر گرفته شود به تعداد فرزندان خانواده که قرار است از آن حمام استفاده کنند و سن آن‌ها بستگی دارد.
وسایل و لوازم مخصوص برای نصب در سرویس بهداشتی کودکان در بازار موجود است اما ممکن است شما نخواهید برای دکوراسیون سرویس بهداشتی کودک در خانه خود هزینه زیادی بپردازید. اگر شما نیز با محدودیت بودجه مواجه هستید پیشنهاد می‌کنیم از کاغذ دیواری‌هایی با طرح متناسب با نوجوانان و کودکان و با رنگ‌هایی متناسب با روحیه کودک استفاده کنید.
________________________________________
دکوراسیونی معقول و اساسی
نکته‌های زیادی هست که به کمک آن‌ها می‌توانید سرویس بهداشتی خانه خود را برای اعضای خانواده‌تان در همه سنین راحت، کاربردی و ایمن کنید. اگر فرزند کوچکی دارید، علاوه بر رعایت موارد کلی باید به چند نکته ریز دیگر نیز توجه کنید تا سرویس بهداشتی خانه‌تان برای فرزند شما نیز کاربردی و راحت و البته ایمن باشد.
________________________________________
توجه خاص به نوزادان

سرویس بهداشتی که برای حمام کرن یک نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد باید محیطی گرم و کاملا تمیز و بهداشتی باشد. در این حمام هر آنچه که شما برای حمام کردن نوزاد به آن نیاز دارید باید در دسترس و اطراف شما قرار داشته باشد. به یاد داشته باشید که یک کودک می‌تواند حتی در آبی به عمق ۵ سانتی‌متر که در وان قرار دارد خفه شود.
وسایل مورد نیاز را در فضاهای لازم قرار دهید. برای نمونه فضای خشک در داخل یا خارج حمام برای خشک کردن نوزاد یا حوله پوشاندن به کودکی کم سن و سال در نظر بگیرید که در این فضا باید میزی برای خواباندن نوزاد و قفسه‌های متعدد حاوی لباس‌ها و ملحفه‌های مورد نیاز برای خشک کردن و پوشاندن نوزاد وجود داشته باشد.
زمانی که حمامی را برای شست‌وشوی یک نوزاد آماده می‌کنید راحتی خود را بیش از هر چیز در نظر داشته باشید. فضای شست‌وشوی نوزاد را آن‌طور که راحتید آماده کنید. برای مثال بسته به اینکه به صورت نشسته برای شست‌وشوی نوزاد راحت هستید یا تمایل دارید ایستاده نوزاد را حمام کنید ارتفاع وان را در نظر بگیرید و از وان‌های ایستاده یا زمینی استفاده کنید.
دوش‌هایی که دارای سردوش دستی هستند این امکان را به شما می‌دهند که دوش را در سطح و جهت مورد نظر تحت کنترل خود داشته باشید و تنظیم کنید. شما می‌توانید در کنار یک دوش ثابت یک دوش دستی نیز برای استفاده کودک خود نصب کنید، اما فراموش نکنید که اگر برای استفاده خود کودک چنین دوشی را در حمام نصب می‌کنید باید نوعی را خریداری کنید که دستان کودک توانایی گرفتن سر دوش را داشته باشند یعنی سر دوش هم باید دارای قطر کم و هم سبک باشد.
پیش از اینکه شروع به شستن یک نوزاد یا کودکی خردسال در وان کنید ابتدا باید کف وان یا حمام را به گونه‌ای از لغزندگی در بیاورید. این کار بسیار ساده است. می‌توانید با پهن کردن یک لایه بافت‌دار کف وان به راحتی آن را از حالت لغزندگی خارج کنید. ورقه‌هایی از جنس فوم با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع برای این کار در بازار هست. پوششی نرم روی شیرهای آب و قسمت خروجی آب قرار دهید تا بدن نوزاد در صورت تماس با آن قسمت‌ها کبود نشود.
در مورد کف‌پوش و دیوارپوش مناسب برای سرویس بهداشتی مخصوص کودک باید گزینه‌هایی را انتخاب کنید که نظافت و مراقبت از آن‌ها آسان است؛ برای مثال از گزینه‌های کلاسیک و مناسب برای پوشش کف و دیوار سرویس بهداشتی، می‌توان از کاشی‌ها و کاشی‌های ضد آب نام برد.
________________________________________

• با قراردادن یک لایه از فوم بافت‌دار در کف وان، آن را از حالت سر و لغزندگی خارج کنید.
• قسمت‌های مختلف و لوازم را در سرویس بهداشتی برای کودک قابل دسترس کنید.
• استفاده از کاشی‌های نقاشی شده با دست در این سرویس بهداشتی توانسته جلوه جذابی را به آن دهد.

• سبدی به عمق زیاد را به چوب لباسی موجود در سرویس بهداشتی بیاویزید و اسباب‌بازی‌ها و حوله‌های کوچک را در آن قرار دهید.

گلدوزی کردن نام هر یک از کودکان و اعضای خانواده روی حوله‌های خودشان روشی جالب و خوب برای عوض نشدن حوله‌ها با یکدیگر است.
________________________________________
کمک به کودکان پیش دبستانی
اگر کودک شما در سنین پیش از دبستان است، دیگر زمان آن رسیده که خودش دست خود را بشوید و بیاموزد که خودش مسواک بزند. در این شرایط شما باید سرویس بهداشتی خانه خود را طوری دکوراسیون کنید که کودک دوست داشته باشد بیشتر در آن بماند و به یادگیری چگونگی استفاده از تجهیزات سرویس بهداشتی میل و اشیاق پیدا کند. از این رو باید در سرویس بهداشتی سهم بیشتری را به اسباب‌بازی‌های جذاب و دوست‌داشتنی برای کودک اختصاص دهید. برای نمونه، قفسه‌ها و طبقه‌هایی را در سرویس بهداشتی نصب کنید و اسباب‌بازی‌های متعددی را روی آن‌ها و داخل قفسه‌ها قرار دهید و محیطی شاد و مهیج بسازید. حتی برای شیر آب، دوش، شیلنگ، مسواک و دیگر عناصر موجود در سرویس بهداشتی نیز از انواع کودکانه و شبیه اسباب‌بازی استفاده کنید. در دسترس بودن وسایل و لوازم و استفاده آسان از قسمت‌های مختلف سرویس بهداشتی برای کودک نیز تاثیر زیادی در علاقه‌مند شدن کودک به استفاده مستقل از فضای سرویس بهداشتی دارد. مثلا، قسمت آویز حوله را در ارتفاعی مناسب با قد کودک قرار دهید تا بتواند خودش به راحتی آن را بردارد و دست و صورت خود را خشک کند. حتما چهارپایه کوچکی را قرار دهید تا کودک بتواند برای باز کردن شیر آب و شستن دست‌هایش (در صورت بالا بودن ارتفاع)، روی آن بایستد و راحت‌تر به شیر آب دسترسی داشته باشد.
________________________________________
در پایان فهرستی از کارهایی را که باید برای داشتن یک سرویس بهداشتی ایمن و مناسب برای کودکان انجام دهید و در نظر بگیرید آمده است:

کف‌پوش
• استفاده از کف‌پوش‌هایی که لغزنده و سر نیستند.
• استفاده از کفش‌های ضد آب.
• استفاده از لایه‌هایی از جنس فوم برای گرفتن لغزندگی کف.
در و پنجره
• در سرویس بهداشتی باید از بیرون نیز باز شود.
• پنجره سرویس بهداشتی باید حفاظ‌های ایمنی داشته باشد.
نورپردازی
• پریزهای موجود در ارتفاع پایین را با درپوش‌های مخصوص بپوشانید.
• از نورپردازی با ولتاژ پایین استفاده کنید.
• شب‌ها چراغ شب‌تابی را در سرویس بهداشتی روشن بگذارید.
نکته‌های دیگر:
• درهای کابینت‌ها و کشوهای موجود در سرویس بهداشتی که حاوی مواد شوینده و دارو است باید قفل کودک داشته باشد تا کودک نتواند آن را باز کند.
• همه گوشه‌ها و لبه‌های تیز در سرویس بهداشتی بهتر است گرد و صاف شود.
• لبه‌های گرد در سرویس بهداشتی فضا را تا حد زیادی برای کودکان ایمن می‌سازد.

• نصب قفسه‌ها و طبقه‌ها به اندازه کافی در سرویس بهداشتی می‌تواند بسیار به افزایش گنجایش فضای ذخیره‌سازی به شما کمک کند.

• تا جایی که می‌توانید از لوازم و وسایل در شکل‌های جذاب برای کودکان استفاده کنید تا برای استفاده از آن‌ها تشویق شوند.

• کودکان می‌توانند با نقاشی طرح‌هایی که دوست دارند روی کابینت و دیوارهای سرویس بهداشتی، دکوراسیون آن را کاملا مطابق با سلیقه و علایق خود بسازند.

منبع : برترینها

  • انجمن نی نی

  • مامی پرتال

  • عروس پرتال

  • ورتاب