نی نی پرتال
کد خبر: 4303
تعداد بازدید : 434 بازدید
تاریخ انتشار : ۱ فروردین, ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۹
تعداد نظرات: ۰ نظر
  

قرار دادن کودکان در لگن آب ولرم تب آنها را کاهش می دهد

کارشناس ارشد پرستاری کودکان گفت: پاشویه کودکان با استفاده از الکل، نمک یا قراردادن کودک زیر آب سرد تاثیری در کاهش تب کودک ندارد اما قرار دادن کودک تا گردن در وان یا لگن آب ولرم از شیوه‌های صحیح کاهش میزان درجه حرارت بدن کودکان تب‌دار است. اعظم دبیریان در گفت‌و گو با خبرنگار نظام […]

پاشویه

کارشناس ارشد پرستاری کودکان گفت: پاشویه کودکان با استفاده از الکل، نمک یا قراردادن کودک زیر آب سرد تاثیری در کاهش تب کودک ندارد اما قرار دادن کودک تا گردن در وان یا لگن آب ولرم از شیوه‌های صحیح کاهش میزان درجه حرارت بدن کودکان تب‌دار است.

اعظم دبیریان در گفت‌و گو با خبرنگار نظام پرستاری کشور اظهار کرد: صحیح‌ترین شیوه برای پاشویه و کاهش تب کودک قرار دادن دستمال آغشته به آب ولرم در نواحی زیر‌بغل، کشاله ران، زیرناف و روی شکم است.
وی با بیان اینکه پاشویه با دستمال آغشته به آب سرد سبب لرز کودک می‌شود، افزود: در پاشویه صحیح دستمال آغشته به آب ولرم به مدت ۱۵ دقیقه در نواحی گفته شده قرار داده می‌شود و سپس میزان درجه حرارت و دمای بدن کودک را با ابزار مختلف نظیر دماسنج جیوه‌ای، نواری یا دیجیتالی کنترل می‌کنند.
کارشناس ارشد پرستاری کودکان با بیان اینکه در مواردی تشنج کودک در هنگام خواب است، گفت: در چنین مواردی بهترین اقدام آن است که با حفظ خونسردی کودک را به پهلو بخوابانند و ترشحات را از دهانش خارج کنند.
دبیریان با بیان اینکه محکم نگهداشتن کودک در حال تشنج سبب افزایش تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش تشنج می‌شود، ادامه داد: تشنج ناشی از تب معمولا ۳ تا ۵ دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد اما والدین پس از بروز تشنج باید هرچه سریع‌ر کودک را به یک مرکز درمانی منتقل کنند.
وی خوراندن مایعات به میزان فراوان و کم‌کردن پوشینه کودک را از دیگر نکات مراقبتی برای کودکان تب‌دار برشمرد و یادآور شد: عارضه تب و تشنج فقط در نیم درصد کودکان زیر ۷ سال بدون زمینه ژنتیکی، به صرع تبدیل می‌شود.

 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

  • انجمن نی نی

  • مامی پرتال

  • عروس پرتال

  • ورتاب